YKKED 6. AKDENİZ BULUŞMASI

p1.jpg

 

6.Akdeniz Buluşmasının ilk etkinliğini Başkanlar ve saymanlar Toplantısı oluşturdu. Toplantı YKKED Genel Başkanı ve merkez yöneticileri ile 21 şube başkan ve saymanın katılımıyla gerçekleşti. Toplantıda genel durum değerlendirilmesinin yanı sıra şubelerin sorunları tartışıldı. Toplantının en önemli kararı "Buluşmalar" adı altında yapılan toplantıların bundan sonra "Aydınlanma Buluşmaları" adıyla gerçekleştirilecek olması oldu. 2017 yılı Aydınlanma Onur Ödülü adayları için şubelerin önerileri istendi.

p2.jpg

p3.jpg

6.Akdeniz Buluşmasının 12.11.2016 tarihindeki saat 13.00'da Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Sitesinde gerçekleştirilen Etkinliği Türkiye’nin Geçmişindeki Yarın” konulu resim sergisi ile “Düziçi Köy Enstitüsü ve Yarattığı Toplumsal Algı”, “Lâik, Demokratik, Bilimsel Eğitim”, “YKKED Eğitim Reformu Platformu ve Arayışlar” konulu panel oldu. Panelde katılımcılar Düziçi Köy Enstitüsü'nün bölgesel, ulusal bağlamda tarihsel rolü, laik, bilimsel ve demokratik eğitimin önemi ile eğitim reformu platformunun geldiği nokta üzerine görüşlerini dile getirdiler. Panele çok sayıda Adanalı YKKED üyesi ile köy enstitüsü dostları katıldı.

p4.jpg

p5.jpg.

p6.jpg

6.Akdeniz Buluşması kapsamında günün yorgunluğu dayanışma yemeğinde atıldı. Türkülerin söylendiği, halayların çekildi gecede ev sahipliğini üstlenen Adana ve Düziçi şubeleri başkanları ortaklaşa düzenledikleri belgeyle katılımcılara Teşekkür ettiler. YKKED Genel Başkanı Prof. Dr. Kemal Kocabaş Adana ve Düziçi Şube Başkanları Dr. Bayram Ali Taparlı ile Selahattin Beyaz'a teşekkür plaketi verildi. Her iki şube başkanı da Genel başkana Atatürk resmi hediye ettiler. Lüleburgaz Şube Başkanı Günsel Solak, Lüleburgaz Belediyesi ile ortaklaşa düzenledikleri Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği konulu projelerine destek istedi. Gece okunan şiirler ve birlikte söylenen şarkılarla sona erdi.

 

p7.jpg

p8.jpg

p9.jpg

6.Akdeniz Buluşması kapsamında ikinci gün kültür gezisi ile başladı. İlk durağımız Türk edebiyatının büyük ustalarından Yaşar Kemal'in doğduğu topraklar oldu. Köyün kenarında göl kıyısı yanında oluşturulan Yaşar Kemal Kültür Evi ve Heykel ilgiyle gezildi. "Haberim olsaydı hepinize çay verirdim." diyen ve ücretsiz su dağıtan Hemite Köyü Muhtarının konukseverliği takdire değerdi. Bereketli topraklar üzerindeki bereketi bol insanların davranışı bizleri şaşırtmadı.

p10.jpg

p11.jpg

p12.jpg

6.Akdeniz Buluşmasının son durağı Karatepe-Aslantaş Açık Hava Müzesi oldu. Halet Çambel'in kazı çalışmalarını yürüttüğü tarihi mekan katılımcılar tarafından ilgiyle gezildi. Özel Güvenlik Görevlisi Ferhat Arslanoğlu'nun bir arkeolog ve sanat tarihçisi düzeyindeki bilgi birikimiyle müze hakkında bilgi vermesi geziye katılanların takdiri ile karşılandı. Doğa ile iç içe müze anı fotoğraflarıyla geride kaldı. Buluşmaya katılanlar "Aydınlanma Buluşmalarında" görüşmek üzere birbirlerine veda ederek bu güzel coğrafyadan ve Adana'dan ayrıldılar. 

p13.jpg

p14.jpg

p15.jpg

GENEL MERKEZİMİZE, EMEĞİ GEÇEN TÜM KATILIMCILARA VE EV SAHİPLİĞİ YAPAN ADANA-DÜZİÇİ ŞUBELERİMİZE TEŞEKKÜR EDİYORUZ.

Derleyen : Şevki Öztürk YKKED Manisa Şube Sekreteri